SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Karott med lock 6013037
*
nr 601 3037
Karott med lock
nysilver, 4 st. uppläggningsbestick, olika
Utrop:
100 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 september 2009
kl 17:53:43
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/9 21:37:34
1
300 kr
28/9 17:46:28
2
250 kr
28/9 17:46:51
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karott med lock nysilver olika pläter silver uppläggningsbestick ädelmetall
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:38
-
3428 Fiskspade
silver, Danmark, 1851. Längd: 28 cm, bruttovikt: 62g
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:51
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:39
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto. Längd: 2 cm, djup: 1,..//
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:42
-
4212 Matbestick
nysilver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st matgaffl..//
Aktuellt bud: 1.400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:32
-
4264 Mockaskedar
+ teskedar, 12 + 3 delar, silver. Längd: 9-14 cm. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:01
*
Karott med lock
nr 601 3037
Karott med lock
nysilver, 4 st. uppläggningsbestick, olika
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 september 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
25/9 21:37:34 | 1 | 300 kr |
28/9 17:46:28 | 2 | 250 kr |
28/9 17:46:51 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karott med lock nysilver olika pläter silver uppläggningsbestick ädelmetall
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:38 -
3428 Fiskspade
silver, Danmark, 1851. Längd: 28 cm, bruttovikt: 62g
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:51 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:39
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto. Längd: 2 cm, djup: 1,..//
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:42 -
4212 Matbestick
nysilver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st matgaffl..//
Aktuellt bud: 1.400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:32 -
4264 Mockaskedar
+ teskedar, 12 + 3 delar, silver. Längd: 9-14 cm. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:01